Sık Sorulan Sorular

NAKLİYE

İstanbul İçindeyim Satın Almış Olduğum Mobilya Bana Nasıl Ulaşacak?

İstanbul içi bir adreste ikamet etmeniz durumunda aldığınız ürünün teslimatı ve montajı ekibimiz tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır.

İstanbul 'da Değilim. Ardahan 'dan Sipariş Vermek İstiyorum Ürünüm Bana Nasıl Ulaşacak?

Türkiye'nin her yerine anlaşmalı olduğumuz lojistik firmaları ekstra nakliye ücreti alarak gönderim sağlamaktayız.

Ürünüm Bana Ne Kadar Sürede Teslim Edilir?

İstanbul içinden alım yapmış olan müşterilerimize ürünlerini en erken 3 en geç 7 iş günü içerisinde teslimini sağlıyoruz. Diğer şehirlerimizin teslimatı ise en erken 7 en geç 15 iş günü içerisinde teslim edilmektedir.

ÖDEME

Siparişimi Kapıda Ödeyebilir Miyim?

Eğer satın aldığınız ürünün teslim adresi İstanbul içi ise, teslimat sırasında kapıda ödeme yapabilirsiniz.

Taksitle Ürün Alabilir Miyim?

Evet siparişinizin ödeme ekranında Havale/EFT | Banka Kartına tek çekim veya Kredi Kartına 2-12 Taksit olacak şekilde siparişinizi verip ürünleri satın alabilirsiniz.

İptal & Garanti

Ürünün Ödemesini Yaptım Fakat Siparişimi İptal Etmek İstiyorum Nasıl Olacak?

Eğer ürününüz kargoya verilmediyse çok kolay bir şekilde siparişinizi iptal edebilirsiniz. Paranız en geç 20 iş günü içerisinde adınıza açılmış herhangi bir bankanın hesabına yatırılacaktır. İstanbul dışından yapılan iptaller eğer ürün kargoda yola çıkmış vaziyette ise kargo bedeli kesilmektedir.

Garanti & Onarım Var Mı?

Kullanıcı kaynaklı olmayan tüm arıza ve hataların giderilmesi 6 ay boyunca firmamıza aittir. (Bu 6 aylık süre içerisinde İstanbul içi müşterilerimiz ücretsiz olarak evde onarım ve parça temini haklarına sahiptir. İstanbul dışı müşterilerimize evde onarım hizmeti verememekteyiz fakat arızalı ya da hasarlı olan parçanın ücretsiz gönderimini yapabilmekteyiz.) 6 ay sonunda oluşabilecek hasarlar için bizimle iletişime geçerek parça temini yapabilirsiniz.
Size Yardımcı Olabilmek İçin Buradayız! Bizimle İletişime Geçin

Main Menu